Home Categories Eaton Wiring Devices TRSGF15W-BOX/TRVG GFCI Duplex
Eaton Wiring Devices TRSGF15W-BOX/TRVG GFCI Duplex
Add to Favorite
UPC: 32664743139
Share:
  • Description
Description
PRODUCT OVERVIEW
Product Details
Color:
White
Current Rating:
15 A
Dimensions:
4.2 in L x 1.68 in W x 1.27 in D
Frequency Rating:
60 Hz
Includes:
Wallplate
Material:
Nylon
Mounting Type:
Wall
N E M A Configuration:
5-15R
Number of Poles:
2
Number Of Wires:
3
Operating Temperature:
-35 to 66 deg C
Voltage Rating:
125 V
Wire Size:
14 to 10 AWG
Wiring Type:
Back Side
Features
  • Performs periodic self-tests to ensure integrity of GFCI protection
  • Ground termination with back wire clamp provides secure wiring and reduces installation time
  • Tamper-resistant shutters resist the insertion of foreign objects
  • Line side terminals are backed out and staked for fast installation
  • Horizontal test/reset button alignment provides larger unobstructed area
  • Test and reset buttons are color matched to provide great aesthetics
  • Tapered back wire openings handle multiple wire sizes and types for applications up to #10 AWG solid or stranded wire
  • When downstream receptacles are wired from load side, a 20 A feed-through rating offers full protection